Storskærme i nordjyske tog
De nye storskærme er allerede installeret i halvdelen af togene, og resten forventes at være på plads primo oktober.Skærmene er naturligvis placeret sådan, at flest mulige af passagererne kan se dem. Ud over stemmeannoncering af stoppesteder er skærmene lydløse.
Direktør Preben Vestergaard, Nordjyske Jernbaner, ser mange muligheder med initiativet.
- Vi har hele tiden fokus på at skabe større oplevelser for passagererne. Med vores egen "TV kanal" får vi endnu flere muligheder for at servicere vores passagerer og gøre helhedsoplevelsen med at køre tog endnu større - både for vores pendlere og turister, siger Preben Vestergaard.
Der er rift om reklamepladsen og de første annoncører er allerede på TV. Det er blandt andre Hjørring Biocenter. Finn K. Rasmussen, Hjørring Biocenter, ser helt nye muligheder for målrettet og aktuel markedsføring af biografen.
- Jeg har fået lavet et fleksibelt reklamespot, som jeg selv kan opdatere via Internettet. Det betyder, at jeg løbende - og når det passer Hjørring Biocenter - selv kan indsætte aktuelle filmopslag i mit reklamespot, siger Finn K. Rasmussen.
Bag den tekniske installation står virksomheden Adibus A/S, som også står for reklamesalget.